Kapela

Členové

Hosté

Jakub Doležal

Jakub Doležal
saxofon, klávesy

Zvukaři

Tomáš Vrbas

Tomáš Vrbas

Jan Šafařík

Data & fakta

Prosinec 1991

Michal Kadlec se na silvestrovském večeru blíže seznamuje s Gábinou a Petrou Novotných a dohodnou se, že se tu a tam sejdou k příležitostnému muzicírování. Docházejí společně do liberecké Nové hudební školy Pavla Havlíka, zpívají písničky Vlasty Redla, Nerezu, Spirituál kvintetu a objevují skupinu A hosté…, kterážto tvoří základ pedagogického sboru tohoto zařízení.

Prosinec 1992

Do páně Kadlecova dívčího folkového sdružení se hlásí další z frekventantů zmíněné školy. Zpívající (???) kytarista Marek Štulír. Michal Kadlec zhudebňuje první texty Martina Palečka a oficiálně je založen JARRET. Encyklopedický slovník, z něhož byl název vyloven, neobsahoval pravidla výslovnosti, rady lépe jazykově vybavených přátel nepomáhají a lehký nesený tanec „žaré“ je jednou provždy odsouzen k tomu, aby ve spojitosti s folkovou skupinou byl vyslovován jako jaret.

Rok 1993

Konkurzním řízením byl objeven baskytarista Bohouš Vašák, který si vzápětí vyměnil nástroj s Markem Štulírem a onen výměnný obchod zpečetí několika vlastními písněmi. Následují první veřejná vystoupení. (Copánek, oblastní předkolo Porty atp.) V kapele se začíná objevovat Hanka Skřivánková, zatím jako flétnistka.

Rok 1994

Vítězství v severočeském předkole Porty 94, první samostatný recitál v Experimentálním studiu v Liberci. Účast v celostátním finále Porty 94 ve Svitavách, na Jizerské notě, hostování v Jen tak večerech a odchod zpěvačky Petry Novotné.

Rok 1995

První nahrávky pro Český rozhlas Ústí nad Labem, natáčení demosnímků pro konkurzní účely, pravidelné pořady v Experimentálním studiu (hosté: Zdeněk Vřešťál, Petr Rímský, Čtyrlístek ad.). Přichází pravidelný kapelní host, bluesový harmonikář Ivan Jecha a odchází zpěvačka Gábina Novotná.

Rok 1996

Písnička na sampleru „Memoriál Gody 95“, klip pro regionální televizní stanici Genus, účast na „Zahradě“ ve Strážnici (zisk Krtečka v divácké anketě) a účinkování v televizní „Zahradě“. Vystoupení na Folkové růži, Svojanovské hlásce, Folky nefolky na hradě Helfštýně a na Prázninách v Telči (znovu účast na stejnojmenném sampleru). Pokračování pravidelných pořadů v Experimentálním studiu v Liberci.

Rok 1997

Na březnové Dvoraně Folk a Country nominace v kategorii objev roku. Rekordní setrvání v rozhlasové soutěži Mošna a dvacetiminutový profil pro rozhlasové Toulavé boty. Účast na letních festivalech (viz rok 1996) a natáčení alba Hic Non Sunt Leones.

Rok 1998

Umístění v anketě časopisu Folk & Country kategorie skupina roku. Účast na letních festivalech (viz rok 1996 a 1997), opět účast na sampleru z Telče. Objevuje se stálý host Jan Noha na bicí a Ivana Jechu vystřídá u harmoniky Jan Provazník.

Rok 1999

Umístění CD Hic Non Sunt Leones v anketě časopisu Folk & Country kategorie CD roku. Na podzim přijetí nového, tentokrát už stálého člena, Michala Třešňáka, který vystřídal Hanku u kláves a přinesl s sebou hloubku, nikoli jen co se týče zpěvu.

Rok 2000

První sezona s novým členem. Účast na festivalech, které byly zhusta zmíněny výše, jinak nic převratně nového. A přece. V hlavách Pavla Havlíka a Pavla Michala (první z Pavlů byl už zmíněn několikrát, ano jde o našeho Otce, duchovního, Iniciátora Pavla Michala, pro změnu zakladatele firmy Kalendář Liberecka) vznikl projekt vánoční desky. Vzaly se úpravy  klasických koled, kteréžto jsou společným dílem byvší skupiny … A hosté (zmíněný Havlík, Ošanec, Nikenday, Sekotová), text krátkých vánočních příběhů Jarmily Enochové O tom, co se možná stalo…, obvykle hraný samotnou autorkou a jejím partnerem Ctiradem Jelínkem jako divadélko pro děti a pokročilé, neodolatelně namluvil právě ten druhý z jejich dua, oslovil se liberecký výtvarník Václav Plechatý, který dodal rukodělný motiv a Jana Havlíková, coby grafička, sjednotila vzhled desky. Pasáže instrumentální a vokální jsme nahráli pod hudební režií Pavla Havlíka, korepeterepeterepeterepeticí Mirka Ošance a s hostem Petrem Peukrem, který hraje náročný part krávy nebo ovce nebo co já vím. Za mixpultem seděl Martin Janský a veškeré ty potřebné stroje a přístroje (za rozumnou cenu, což je otázka výkonné produkce, kterou zaštiťoval Pavel Michal) přivezl do prostor Experimentálního studia, kde se to spáchalo. No co vám budu povídat, byla to krásná práce. To ale nic není.

Rok 2001

Kromě pokračování v koncertování doma (Krátké spojení) i všude možně, vznikl projekt tentokrát velikonoční desky. V  roce 2000 se nám Mesiášek narodil a v roce 2001 ho už ženeme na kříž. Takto by se to dalo cum grano salis shrnout. Modus operandi (ať z té latiny není jenom jeden štěk) z předešlého počinu se využil znovu, s výhradou jistých změn v osobách stojících v řetězci. Na počátku bylo zase slovo Pavlů (myslím tím: jejich společný nápad), tentokrát se ale použila stará pašijová hra písmáka z  Železného brodu, kterou pro současný svět objevil, zrestauroval a upravil Vojtěch Ron, herec, liberecký rodák a velký znalec sakrální literatury. Na okraj (nikoli však okrajově) je nutno poznamenat, že toto dílo bylo (byť s jinou hudbou) uvedeno i v Národním divadle. Hudbu, která byla použita v rámci našeho projektu, napsal Ivan Dolejší a aranžmá předepsal Pavel Havlík. Poslední dny Jeho pouti po zemi najdeme v dialozích a promluvách, které namluvili herci Naivního divadla Liberec v režii Michaely Homolové. Mirek Ošanec kromě hudebního dozoru dul i do fléten a Martin Janský s vydatným pindáním Michala Kadlece hýbal s šavlema. Text celé Železnobrodské pašijové hry najdete na přebalu, jehož – řekl bych – až kancionální design vymyslela Janička s použitím fotek Pavla Michala. No co vám budu povídat, krásná práce, přímo  buditelský vzmach. Kupte si to.

Rok 2002

Natáčení a vydání alba Unikat které přineslo spolupráci s Michalem Němcem z Jablkoně a s vydavatelstvím Indies. Kapela se postupně přesouvá z fokového rybníčku směrem k folkrokovému moři.

Rok 2003

Nový rok přinesl zcela zásadní změnu v projevu Jarretu. V únoru odchází Bohouš Vašák a na jeho místo nikdo nenastupuje. Odchod nebyl bezbolesný a na formě skupiny byl znát. Začíná se experimentovat s loopy a více vytěžovat klávesové nástroje. Hanka si kupuje saxofon, ne ovšem jako dekoraci, ale jako hudební nástroj.

Rok 2003

Kapela se stabilizuje. Na Prázdninách v Telči se podařil nádherný koncert s Glenem Hansardem. Střípek z koncertu vychází na cd Glen Hansard a Jarret live v Telči.

Rok 2005

Natáčení tv pořadu Večer na téma folk v Čechách. Příprava a natáčení nového cd. Spolupráce s Martinem Ledvinou. Nové staré auto!!!

Rok 2006

Vydání alba Vztahem zapni. Natáčení tv pořadu Sólo pro…Marek Ottl staví a aranžuje pro Jarret dechovou sekci. Kapela se posouvá do indie rocku což podtrhuje koncerty na multižánrových festivalech Colours of Ostrava a Rock for people.

Rok 2007

Nominace na výroční cenu Anděl 2006 v kategorii folk&country za album Vztahem zapni.

Po desti letech kapelu opouští bubeník Jan Noha. Na jeho místo přichází Tomáš Piala.

Rok 2008

Ze záznamu koncertu v libereckém Malém divadle vychází live CD Jarret sobě. Do kapely nastálo nastupuje Marek Ottl. Kapela začíná uvažovat o větším autě.S kapelou se jako host objevuje David Babka na pedal steel guitar.

Rok 2009

Odchází Michal Vlasta Třešňák. Nahrazuje ho Vítek Příkaský. Kapela si musí koupit větší auto – je opět nové staré tentokrát ovšem krásné. Také se kapele podařil vyprodukovat krásný klip k písničce „Nedávno“.